Модуль 2. Спеціальні знання в контексті розслідування та протидії використанню зброї масового знищення.

banned-war-methods

 

 

Повномасштабна збройна агресія проти України зі сторони російської федерації, захоплення нею АЕС на території України та їхній обстріл, мінування, порушення та вибіркове виконання нею обов’язків і зобов’язань у галузі контролю над озброєннями спричинили погіршення загального ландшафту безпеки. У війні Росії проти України агресор погрожує застосувати ядерну зброю, здійснює ракетні обстріли поряд з атомними електростанціями (Чорнобильською, Запорізькою, Хмельницькою, Рівненською та ін. АЕС), а також відбуваються бойові дії на території таких спеціальних об’єктів. Масовані ракетні обстріли України, до яких вдається РФ, несуть реальну небезпеку ядерної катастрофи. Окрім того, ядерні заряди, якими РФ постійно обстрілює територію України, можуть бути розташовані на різних типах ракет та інших носіїв ураження.

Розслідування кримінальних правопорушень пов’язаних із незаконним застосуванням та обігом зброї масового знищення передбачає необхідність звернення до спеціальних знань у різних формах. Вчинення кримінальних правопорушень у сфері незаконного застосування або обігу зброї масового знищення проявляється у злочинній діяльності, яка позначається такими термінами, як ядерна злочинність, ядерна контрабанда, ядерний тероризм, хімічний тероризм, біологічний (бактеріологічний) тероризм. Їх розуміння покликано сприяти ефективному розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із застосуванням або обігом зброї масового знищення, на що буде спрямовано даний модуль.

У цій категорії справ особливу роль відіграє огляд місця події, залучення обізнаних осіб для відбору проб (зразків) на місці вчинення злочинів з використанням зброї масового знищення, підготовка засобів індивідуального захисту, екіпірування обізнаних осіб. Огляд місця події відбувається в екстремальних умовах, оскільки робота має проводитися з небезпечними матеріалами та речовинами (радіоактивними, хімічними, бактеріологічними). Його ефективне проведення обумовлюють підготовчі дії, порядок дій у випадку надходження даних про незаконне застосування або обіг зброї масового знищення, а також розуміння методів огляду місця події, які визначають послідовність його проведення.

Окремий блок модулю присвячено ядерній криміналістиці (Nuclear forensics) як виду судової експертизи та окремому напрямку криміналістики. Ядерна криміналістика допомагає у встановленні та інтерпретації характеристик ядерного матеріалу за допомогою різних аналітичних методів та технічних засобів, її подальше співставлення з тими даними, які містяться у відповідних інформаційних базах, у тому числі міжнародних, таких, які належать МАГАТЕ – «Illicit Trafficking Database».

Під час проходження модулю учасники отримають знання щодо встановлення фактів використання зброї масового знищення, організаційно-тактичних основ огляду місця події, особливостей залучення обізнаних осіб для відбору проб (зразків) на місці вчинення злочинів з використанням зброї масового знищення, поняття ядерної криміналістики, особливостей судової експертизи ядерних та інших радіоактивних матеріалів.

Тема 1. Роль спеціальних знань у встановленні фактів використання зброї масового знищення (К. Латиш)

1
Тема 1. Відео матеріал
8 min
2
Тема 1. Текстовий матеріал
4 min

Тема 2. Організаційно-тактичні основи огляду місця події в розслідуванні злочинів з використанням зброї масового знищення (К. Латиш)

1
Тема 2. Відео матеріал
2
Тема 2. Текстовий матеріал

Тема 3. Особливості залучення обізнаних осіб для відбору проб (зразків) на місці вчинення злочинів з використанням зброї масового знищення (В. Шепітько)

1
Тема 3. Відео матеріал
2
Тема 3. Текстовий матеріал

Тема 4. Поняття ядерної криміналістики. Судова експертиза ядерних та інших радіоактивних матеріалів (В. Шепітько)

1
Тема 4. Відео матеріал
2
Тема 4. Текстовий матеріал

Тести для модулю 2

1
Тести для модулю 2. Спеціальні знання
25 запитань