Модуль 1. Заборонені засоби ведення війни. Різновиди зброї масового ураження.

warfare-knowledges

Від зародження світу до наших днів люди вдаються до війни як знаряддя врегулювання спорів і так само довго вони намагаються обмежити руйнівну силу війни закріпивши правила її ведення у звичаях і договорах. Починаючи з кінця XIX ст. ці звичаєві норми були кодифіковані у міжнародних договорах, уніфікувавши галузь міжнародного права, яка століттями називалась «право війни», а сьогодні відома як «міжнародне гуманітарне право» (МГП). Інші назви галузі, що застосовують сьогодні: «право збройних конфліктів» та jus in bello – «право у війні».

Як ви дізнаєтесь у цьому модулі, МГП – це сукупність правил, що регулюють способи ведення збройного конфлікту з метою обмеження його наслідків. Вони застосовується рівною мірою до кожної зі сторін конфлікту незалежно від того, хто з них вдався до протиправного застосування сили, а хто захищається – МГП є для них однаково обов’язковим і регулює поведінку воюючих по відношенню одне до одного, намагаючись гуманізувати їх дії наскільки це можливо.

З початку повномасштабного вторгнення на територію України 24 лютого 2022 р., у перші ж тижні війни РФ створила примусові умови, за яких у мільйонів цивільних осіб на ТОТ не було іншого вибору, окрім як виїхати в Росію, що порівнюється до депортації та примусового переміщення. Обстріли РФ житлових будинків, цивільної інфраструктури, застосування вибухової зброї у густонаселених районах, катування і свавільні страти захищених осіб, використання заборонених і обмежених до застосування видів зброї – це лише неповний перелік порушень норм МГП, учинених збройними силами РФ та підконтрольними їй збройними групами.

Тема 1. Вступ до МГП. Обмежені і заборонені засоби ведення війни (О. Сенаторова)

1
Тема 1. Відео матеріал
2
Тема 1. Текстовий матеріал
15 хв

Починаючи з кінця XIX ст. ці звичаєві норми були кодифіковані у міжнародних договорах, уніфікувавши галузь міжнародного права, яка століттями називалась «право війни», а сьогодні відома як «міжнародне гуманітарне право» (МГП).

Інші назви галузі, що застосовують сьогодні: «право збройних конфліктів» та jus in bello – «право у війні».

Тема 2. Зброя масового знищення: поняття, види, правовий статус (І. Кудас)

1
Тема 2. Відео матеріал
7
2
Тема 2. Текстовий матеріал
15 хв

Тема 3. Відповідальність держав і фізичних осіб за використання зброї масового ураження (О. Сенаторова)

1
Тема 3. Відео матеріал
22
2
Тема 3 Текстовий матеріал
15 хв

Тема 4. Міжнародно-правовий контроль над зброєю масового знищення (І. Кудас)

1
Тема 4. Відео матеріал
20
2
Тема 4. Текстовий матеріал
30 хв

Тести до модулю 1

1
Тести для модулю 1. Зброя масового ураження
40 запитань